Kolmapäeval, 9. mail algusega kell 13 avatakse Tallinnas Kibuvitsa tänav 20 asuval majal Heldur Karmo mälestustahvel.
Heldur Karmo sündis 16. mail 1927. aastal Tallinnas. Juunis möödub tema surmast 21 aastat. Heldur Karmo on loonud ligemale 4000 lauluteksti, umbes 1/4 nendest on originaallooming. Tema tekstides pole mõttetut sõnademängu, igas laulus on mingi kujund või iva sees ja see jääb kuulajale kohe meelde.
Laulusõnu hakkas Karmo tõlkima pärast sõda, esimeseks lauluks oli “Stardust”, eestikeelsena “Tähetolm”. Esialgu tõlkis Karmo inglise keelest, sest seda oli ta Jakob Westholmi Gümnaasiumis õppinud. Tegelikult suutis Karmo tekste tõlkida 10–15 keelest. “Ega ma neid ei oska, aga sõnaraamatu abil tegin. Kui üldse midagi aru ei saa, siis teen omast peast ,” meenutas Karmo kolm aastat enne oma lahkumist ETV saates “Tarmo album“. “Tundsin kirjanduse vastu huvi ja püüdsin nooruses midagi kirjutada ka: luuletusi ja lühijutte, poliitilisi epigramme Õhtulehte, aga sain aru, et sellest midagi suurt välja tule. Aga olid tuttavad poisid: Uno Naissoo, Aleksander Rjabov ja Peeter Saul. Nemad tegid muusikalise kollektiivi Swing Club. Nad tahtsid pidudel mängida, aga oli vaja laule ja neile tekste. Nii nad mind kaasa tõmbasid,” rääkis Karmo saates “Tarmo album“.
Väidetavalt küsis Karmo alati ka nooti, kui temalt meloodiale tekst telliti. “Eks muusika autor andis talle vihje ka, millest lugu võiks kõnelda, aga Karmo oli väga musikaalne autor, ta oli ju vaikselt ka viiulimängija. Kui talle pandi meloodia ette, sai ta sellest kohe aru – tema jaoks ei olnud keeruline panna noot ja sõna koos kõlama,” on Uno Loop meenutanud.
Teismelisena põetud lasthalvatus piiras Karmo liikumist ja sundis lõpuks ratastooli. Kuid sellele vaatamata on Reet Linna teda kirjeldanud ülimalt rõõmsameelse inimesena, kes tõukas haigust endast eemale: “Samas ei saanud ta kunagi väljas käia ega osa ühegi oma tekstiga laulu esiettekandest.”