3.-4. oktoobril toimus Sopotis, Poolas, rahvusvaheline kollektiivse esindamise organisatsioonide kohtumine, kus osalesid esindajad kaheksast Kesk- ja Ida-Euroopa riigist, sealhulgas Eesti Autorite Ühing. Ürituse korraldas Poola autorite ühing ZAiKS ning eesmärgiks oli jagada kogemusi ja parimaid tavasid autoriõiguste haldamisel.
Lisaks Eestile olid esindatud ka Läti (AKKA-LAA), Ungari (ARTISJUS), Horvaatia (HDS-ZAMP), Bulgaaria (Musicautor), Tšehhi (OSA), Slovakkia (SOZA) ja Usbekistan (SIIP). Töötoas arutati mitmeid olulisi teemasid, sealhulgas teoste tuvastamiseks kasutatavaid tehnoloogiaid, koostööd väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetega, lepinguid VOD-platvormidega ning kontsertide otse litsentseerimist.
ZAiKS-i president Miłosz Bembinow tõi esile, et kohtumine keskendus konkreetsetele väljakutsetele, millega kollektiivse esindamise organisatsioonid Kesk- ja Ida-Euroopas silmitsi seisavad. Olulise teemana käsitleti ka tehnoloogilisi uuendusi ja hariduslikke tegevusi, mida organisatsioonid peaksid pakkuma nii loomeinimestele kui ka ettevõtjatele ja kultuuriasutustele.
„Investeerimine haridusse on võtmetähtsusega, kuna see aitab kaasa nii loojate õiguste kaitsele kui ka ettevõtjate teadlikkuse suurendamisele,” märkis Bembinow oma ettekandes. Ta tõi esile ka ZAiKS-i hiljutised muudatused veebiplatvormide lepingutes ja tasude kogumise süsteemis, mis on viinud autoritasude kasvuni.
EAÜ esindajad osalesid aktiivselt aruteludes, mille käigus jagati kogemusi ja lahendusi, kuidas paremini hallata loomeinimeste õigusi ning pakkuda ettevõtetele tõhusamaid teenuseid. Kohtumisel tõdeti, et regulaarsed rahvusvahelised koostööd võimaldavad organisatsioonidel õppida üksteiselt ning parandada oma tegevust nii kohalike autorite kui ka äripartnerite jaoks.
Ürituse külaliseks oli ka CISAC-i (International Confederation of Societies of Authors and Composers) Euroopa piirkonna direktor Mitko Chatalbashev, kes juhtis paneeldiskussiooni, kus arutati kollektiivse esindamise organisatsioonide tulevikusuundi.
EAÜ jaoks oli see kohtumine suurepärane võimalus saada ülevaade uue tehnoloogia ja valdkonna parimatest praktikatest, et tõhustada autoriõiguste haldamist ka Eestis.
Kollektiivse esindamise organisatsioonid leppisid kokku, et rahvusvaheline koostöö ja kogemuste vahetamine jätkub. Järgmine kohtumine toimub juba aasta pärast, pakkudes taas võimaluse arutada uusimaid trende ja arenguid, mis aitavad kaasa loomeinimeste õiguste paremale kaitsele ja autoriõiguste valdkonna tõhusamale haldamisele.