EAÜ tegevdirektori Kalev Rattuse pöördumine

Austatud EAÜ liikmed

2020. aasta oli COVID-19 viiruse tõttu raske aasta. Väga rängalt said pihta ka loomeinimesed. Ärajäänud kontserdid ja festivalid, suletud meelelahutuskohad, kinod, spordisaalid, spaad ja majutusasutused. Ringhäälingute vähenenud reklaamimüük. Loetelu võiks jätkata aga te teate seda kõik omal nahal niigi väga hästi – vähenenud autoritasude laekumiste kaudu.

Aasta oli erakordselt keeruline ka eelarve planeerimise osas. Kuna selline olukord oli tekkinud esimest korda, ei olnud kellelgi täit aimu, kui suur võib olla kogutavate tasude vähenemine. 2019. aasta oli laekumiste osas rekordaasta – kogusime kokku ca 7,3 miljonit eurot. Kui palju pidime planeerima 2020. aasta kohta vähem laekumisi? Vaadates tolleaegseid prognoose, tegime 1. juulil toimunud üldkoosolekuks plaani, et kogume 5,4 miljonit eurot. Aga me olime edukamad kui eeldasime. Tänu EAÜ töötajate tublile tööle õnnestus meil hoolimata kõigest koguda ca 6,6 miljonit eurot ehk ainult ca 700 000 eurot vähem kui 2019. aastal.

Eelmisse aastasse mahtus veel mitmeidki n-ö töövõite nagu näiteks nn tühja kasseti kohtuasjas riigilt võidetud 3,5 miljonit eurot ja sellesama tühja kasseti tasu seaduse eelnõu edukas lobimine Riigikogus jne. Aga sellest kõigest räägin EAÜ aastakoosolekul lähemalt.

Eelmise aasta üldkoosolekul valiti EAÜ-le uus juhatus ja uus revisjonikomisjon. Uue juhatuse üks püstitatud ülesanne on välja vahetada tegevjuht. Eelmise aasta lõpus kuulutati välja konkurss uue tegevjuhi leidmiseks. Kõigi eelduste kohaselt asub uus juht oma tööülesandeid täitma juba lähikuudel.

Selline juhi väljavahetamine on õige ja asjakohane. Eks ole ma seda tööd teinud juba 28 aastat. Selle aja jooksul on 18-liikmelisest asutajate kogust välja kasvanud enam kui viietuhandeline autorite huvide eest seisev organisatsioon, mis on tuntud ja tunnustatud mitte ainult Eestis vaid ka rahvusvaheliselt. Mida kõike küll neisse aastatesse on mahtunud – ühinemine Berni konventsiooniga, CISAC-i liikmeks saamine, lepingute sõlmimine kogu maailma autorite ühingutega, loendamatute autoriõiguse seaduse paranduste tegemises osalemine, lepingute sõlmimine kõigi olulisemate lepingupartneritega, kohtuasjad jne jne.

Tahan tänada kõiki EAÜ liikmeid ja eriti meie juhatusi, kes on võimaldanud mul seda tööd teha. See on olnud mulle suur au ja privileeg. Eraldi tahan tänada ka kõiki meie häid lepingupartnereid, kes on olnud mõistvad ja heatahtlikud ning kes on aru saanud, et autorid etendavad nende tegevuses väga olulist osa.

Ees on aasta 2021, mis praeguse seisuga tundub tulevat mitte vähem keeruline kui möödunud aasta. Soovin kõigile vastupidavust ja jätkuvat loomingulisust. Ja ennekõike muidugi tervist. Elagu EAÜ!

Eesti Autorite Ühingu veebileht kasutab parema veebilehitsemise kogemuse pakkumiseks küpsiseid.