Lisaks muusikaautoritele nõuavad ka ajakirjanikud europarlamendilt kaitset tehnoloogiahiidude eest.

Rohkem kui sada tuntud ajakirjanikku enam kui 20 riigist kutsusid 28. augustil tehtud ühispöördumises Euroopa Parlamendi liikmeid üles kiitma heaks autoriõiguse direktiivi, mis näeks ette, et tehnoloogiahiiud peaksid uudistesisu eest maksma. Ajakirjanike pöördumine avaldati mitmetes Euroopa ajalehtedes.

Euroopa Parlamendi liikmed naasevad septembris puhkuselt, et arutada autoriõiguse direktiivi, mille esimene kavand eelmisel kuul pärast raevukat debatti tagasi lükati.

Direktiiviga soovitakse tagada seda, et loodava sisu autorid – olgu selleks siis uudised, muusika või filmid – saaksid digitaalses maailmas oma töö eest õiglast tasu. Direktiivi vastu on aga paljud internetivabaduse eestkõnelejad ning ka sellised USA tehnoloogiahiiud nagu Google ja Facebook.

Pöördumisele allkirja andnud ajakirjanikud hoiatavad avalikus kirjas eurosaadikuid, et “meedialt õigustatud sissetuleku ärastamine on nii moraalselt kui ka demokraatiat silmas pidades õigustamatu”.

“Meist on saanud sihtmärgid ja meie reportaažimissioonid lähevad maksma üha rohkem. Kuid hoolimata sellest, et meediaväljaanded maksavad sisu eest ja saadavad oma ajakirjanikke riskima oma eluga selleks, et toota usaldusväärset, põhjalikku ja mitmekesist uudist, ei ole mitte meediaväljaanded need, kes kasumit lõikavad, vaid hoopis internetiplatvormid, mis kostitavad end ise sentigi maksmata,” seisis kirjas. “See on sama, mis võõras tuleks sinu juurde ning krabaks häbitult sinu töö viljad.”

Kirjas kutsutakse Euroopa Parlamenti “hääletama massiliselt autoriõiguse direktiivi poolt demokraatia ellujäämise ja demokraatia ühe märkimisväärsema sümboli – ajakirjanduse – ellujäämise nimel”.

Kriitikud aga väidavad, et reform tooks kaasa tugeva tsensuuri veebiplatvormide nagu Youtube poolt, mis on kujunenud interneti loominguliseks keskuseks. Samuti piiraks direktiiv kriitikute hinnangul tavakasutajate võimalust luua meeme või remikse.

Teisipäevasele pöördumisele alla kirjutanud ajakirjanikud peavad neid kriitikute argumente otsesõnu valeks ja väidavad, et vaba ligipääs internetile peab vastu, sest tehnoloogiahiiud, mis praegu kasutavad ajakirjanduslikku sisu tasuta, on võimelised maksma meediale ja autoritele tarbijatelt raha nõudmata.

Allikas: ERR (Vt https://www.err.ee/856822/ajakirjanikud-nouavad-europarlamendilt-kaitset-tehnoloogiahiidude-eest)

Eesti Autorite Ühingu veebileht kasutab parema veebilehitsemise kogemuse pakkumiseks küpsiseid.