Arvo Pärt pälvis Polar Music Prize auhinna

Eile välja antud Rootsi tähtsaima Polar Music Prize auhinna saajad tänavu aastal on Eesti helilooja Arvo Pärt, viiekordne Grammy auhinnaga pärjatud Benini artist ja laulukirjutaja Angélique Kidjo ja Suurbritannia ühe suurima sõltumatu plaadifirma Island Recordsi asutaja Chris Blackwell. Palju õnne!

Polari muusikaauhind on üks prestiižsem ja ainulaadsem muusikaauhind maailmas, mida antakse üksikisikutele, rühmadele ja asutustele erakordsete saavutuste tunnustamiseks.
Marie Ledin, Polari muusikaauhinna tegevdirektor, sõnas nende kodulehel: “Arvo Pärt on üks uskumatumaid heliloojaid, keda maailm kunagi näinud on ja tema kaunis muusika on puudutanud publikut üle maailma. Meil on nii hea meel teda 2023. aasta Polari muusikaauhinna osana austada.”

Auhinna üleandmise tseremoonia toimub teisipäeval, 23. mail Stockholmis.

Esimene Polar Music Prize auhinnatseremoonia toimus 1992. aasta mais Stockholmis. Kuningas Carl XVI Gustaf andis auhinna üle esimestele auhinna laureaatidele Sir Paul McCartney’le ja Balti riikidele: Eestile, Lätile, Leedule. Kahjuks ei saanud Paul McCartney tseremoonial osaleda, sest tal oli parajasti uue albumi salvestus pooleli, kuid kohal olid kolme Balti riigi esindajad (Eestit esindas kultuuriminister Märt Kubo, tseremoonial osales ka Eino Tamberg). Iga riik sai 1 miljon Rootsi krooni, et arendada autoriõiguse struktuuri ja toetada heliloojate õigustega tegelevate organisatsioonide asutamist.

Eesti auhinnaraha usaldati Rootsi ühingu STIM kätte, kes tegi kahe aasta jooksul vähehaaval EAÜ-le väljamakseid ja tänu millele sai EAÜ oma algusaastatel organisatsiooni üles ehitada. Samuti nõustas STIM igati EAÜ-d, eriti STIM-i tegevjuht Gunnar Petri ja Bo Lindqvist, keda võib pidada mõnes mõttes EAÜ ristiisaks.

Lähemalt Balti riikidele 1992. aastal antud auhinna ja auhinnatseremoonia kohta saab lugeda: https://www.polarmusicprize.org/laureates/the-baltic-states